Najważniejsze fakty o Wielkiej Brytanii

„UK” czy „Britain”?

Pełny tytuł tego kraju to „Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”:
Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji i Walii
Wielka Brytania (UK) składa się z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej
„Wielka Brytania” jest używane w sposób nieformalny.
Wyspy Normandzkie i Wyspa Man nie są częścią Wielkiej Brytanii. Geograficznym określenie „Wyspy Brytyjskie” obejmuje Wielką Brytanię, wszystkie z Irlandii, na Wyspach Normandzkich i Wyspy Man.

Populacja

W 2009 roku zamieszkiwało Wielką Brytanię około 61.800.000 osób.
Średni wiek populacji w Wielkiej Brytanii wzrósł z 36 lat w 1992 r. do 40 lat w 2009 roku.
Spis ludności odbywa się co 10 lat. Statystyki dla spisu z 2001 roku są dostępne w Internecie. Szczegółowe informacje są dostępne dla spisów powszechnych prowadzonych w 1911 i wcześniejszych, w tym indywidualnych deklaracji spisowych.

Korona i terytoria zamorskie, Zależności

Wielka Brytania posiada 14 terytoriów zamorskich. Są rozłożone na całym świecie i je zamieszkują różne społeczności. Od maleńkiej wyspy Pitcairn z jej 47 mieszkańcami do położonej w środkowej części Oceanu Spokojnego, na Bermudach, która liczy 62.059 i jest jednym z głównych światowych centrów finansowych.

Terytoria zamorskie to: Anguilla, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Falklandy, Gibraltar, Montserrat, St Helena i terytoria zależne (Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha), Turk i Caicos, Pitcairn Island, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, suwerennych na Cyprze.